Palfinger Sany Rekabete Hazır

Palfinger Sany SRC serisi ile önemli bir ivme yakalayan Palmak Makina, 2018 yılı itibariyle uygunluk ve onay işlemleri tamamlanacak yol tipi ve kamyon üstü vinçleriyle pazardaki yerini almaya hazırlanıyor. Stoklu çalışma stratejisini avantaja çevirmeye devam firma, aynı stratejiyi yeni ürünlerinde de uygulamayı planlıyor.

Palfinger Sany markasının Türkiye temsilcisi Palmak Makina, Makser Vinç ile yapmış olduğu satış ve satış sonrası iş birliği ile kısa sürede önemli başarılara imza attı. Stoklu çalıştıklarını her fırsatta vurgulayan Palmak Makina Genel Müdürü Zeki Daşdemir, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de yüksek stok seviyesi ile çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.

Yıl içerisinde teslimatları yapılması planlanan vinçlerle beraber an itibariyle 27 adet Palfinger Sany arazi tipi vinçlerinin stoklarında bulunduğunu sözlerine ekleyen Zeki Daşdemir; “Her halükarda 8 ila 10 adet makineyi stoklamak istiyoruz ve buna gayret gösteriyoruz.” dedi.

Önemli Teslimatlar

Sözlerinin devamında geride bıraktıkları bir buçuk yılı değerlendiren Zeki Daşdemir, bu süre zarfında arzu ettikleri satışları gerçekleştirdiklerinin altını çizdi. Zeki Daşdemir; “Farklı müşteri profillerine satış yaptık. Kiralama, inşaat ve tersane sektörünün hemen tüm firmalarında makinelerimiz çalışıyor. Bunun dışında yurtdışına önemli satışlarımız oldu. Bunların bir bölümü Cezayir, Azerbaycan ve Türkmenistan gibi ülkelerde iş yapan Türk müteahhit şirketleriydi. Orta Doğu bölgesine ise toplam 27 adetlik satış paketimiz oldu. Siparişlerin 14 adedini teslim ettik, geriye kalan 13 adetini ise önümüzdeki ay teslim edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Yol Tipi ve Kamyon Üstü Modeller Geliyor

Palmak Makina, geçen sene siparişini verdiği yol tipi ve kamyon üstü modelleri, 2016 yılında TİP onay belgelerinde yapılan değişikler sebebiyle gecikmekli olarak teslim alacak. Bu konuya değinen Zeki Daşdemir, yol tipi ve kamyon üstü vinç modellerinin uyumlu versiyonlarını 2018 yıl itibariyle pazara sunacaklarını söyledi. Kamyon üstü teleskobik vinçlerde 100 ton ve altı modellerde iddialı olduklarını kaydeden Zeki Daşdemir, bu modellerle ilgili fabrika gezisi düzenleyeceklerini ve çeşitli demo etkinlikleri yapacaklarını söyledi.

Stoklu Çalışma

Stoklu çalışmalarının avantajları da değerlendiren Zeki Daşdemir, müşteriye hızlı cevap veriyor olmalarıyla satışa bir adım önde başladıklarını kaydetti. Zeki Daşdemir, özellikle inşaat firmalarının makine alımlarını son ana kadar beklettiğine dikkat çekerken, bu noktaya kadar satın alma mı yoksa kiralamaya mı yöneleceklerine karar veremediklerine dikkat çekti. Burada stoklu çalışmanın avantajlarını yaşadıklarını ve kısa zaman içerisinde teslimat bekleyen müşterilerine cevap verebildiklerini dile getiren Zeki Daşdemir, mevcut stratejilerine önümüzdeki dönem de devam edeceklerini söyledi. Zeki Daşdemir şöyle devam etti; “Şu anda 2018 yılının sipariş ve stok çalışmasını başlattık. Öngörülerimiz dahilinde karar veriyoruz ve siparişlerimizi hazırlıyoruz. Sonuç olarak; her gelen siparişe stoğumuz ile cevap verebiliyoruz.”

SPC Serisi Geliyor

Palmak Makina, 2018 yılı itibariyle yol tipi ve kamyon üstü teleskobik vinçlerini pazara sunmaya hazırlanıyor. Kamyon üstündeki SPC serisinden bahsederek sözlerine devam eden Zeki Daşdemir, serinin mevcut pazar içerisinde hakkını veren ürünlerden oluştuğunu söyledi. Bu alanda bir boşluk olduğuna inandıklarını kaydeden Zeki Daşdemir, arazi tipi vinçlerde olduğu gibi SPC serisinde de çalışmalarını etkin şekilde sürdüreceklerini belirtti. Zeki Daşdemir; “SPC serisi ile ilgili lansman ve demo çalışmaları yapacağız. Fiyat konusunda ise rakam veremesem de; oldukça rekabetçi bir politika izleyeceğimizi söyleyebilirim.” dedi.

“200 ton üzerinde iddialıyız”

Yeni yıl itibariyle pazarda yerini alacak diğer ürün gamı ise yol tipi vinçlerden oluşacak. Yol tipi vinçlerde tüm gerekli izin çalışmalarını tamamladıklarını ve özellikle 200 ton ve üzeri tonajlarda çok iddialı olacaklarını vurgulayan Zeki Daşdemir, diğerlerinde olduğu gibi yol tipi vinçlerde de rekabetçi olacaklarının müjdesini verdi. “Bu alandaki pazarın zorluklarını ve rekabetin ne kadar üst seviyede olduğunu iyi biliyoruz” diyen Zeki Daşdemir, kendilerine güvendiklerinin altını çizdi ve pazarda muhakkak iyi bir yer edineceklerini iddia etti.