Talep Artıyor, Yatırımlar Sürüyor

Vinç sektörüne 2016 yılında giriş yapan Palmak Makina, iş ortağı Makser Vinç ile sektörde önemli yatırımlar gerçekleştiriyor. Ekim ayında toplamda 10 adet Sany Palfinger SRC serisi arazi tipi vinci teslim alan firma, yıl sonuna kadar 12 makinelik bir paket daha teslim alacak.

Zeki Daşdemir – Palmak Makina Genel Müdürü

Palmak Makina, 2016 yılının Mayıs ayında Sany Palfinger markasının distribütörlüğünü üstlenerek vinç sektörüne giriş yapmıştı. Sektörün deneyimli isimlerinden biri olan Zeki Daşdemir tarafından kurulan Palmak Makina, aynı zamanda Makser Vinç ile ortaklık gerçekleştirdi. Bu sayede vinç sektöründe uzun yıllardır servis hizmeti veren Makser Vinç hem satış sonrası hizmet sürecini yönetmeye hem de satış organizasyonunda Palmak Makina ile birlikte hareket etmeye başladı. Palmak Makina Genel Müdürü Zeki Daşdemir, ortaklık sürecinin nasıl geliştiğini şu şekilde anlattı: “Mustafa Bey ile geçmişe dayanan bir dostluk ilişkimiz zaten vardı. Palmak Makina’yı kurduktan sonra, satış sonrası servis konusununa ne kadar önem verilmesi gerektiğinin de fazlasıyla farkındaydık. Bu nedenle servis konusunda tecrübeli ve sektöre hakim olan Makser Vinç ile görüşmeye başladık. Bu yaklaşımı onlar da benimsedi ve anlaşma sağlandı. Sadece satış sonrası serviste değil satışta da ortak hareket ediyoruz. Umuyoruz ki uzun soluklu bir ortaklık yapmış oluruz.” Sany Palfinger merkez ofisinin, söz konusu ortaklıktan dolayı son derece mutlu olduklarını da aktaran Daşdemir, “Sany Palfinger aslında Türkiye’de çok fazla bilinmemekle beraber, körfez ülkelerinde ve Uzakdoğu Asya’da çok bilinen ve tanınan bir marka. Türkiye’yi bir üs olarak belirlemiş olan Sany Palfinger, gerçekleştirdiğimiz çalışmalardan dolayı son derece pozitif bir tutum sergiliyor” dedi.

Yatırımlar Sürecek

Stoklu bir şekilde çalıştıklarını ifade eden Daşdemir, yeni aldıkları makineler ile ilgili bilgi verdi. Toplamda 10 adet SRC serisi arazi tipi mobil vinç satın aldıklarını belirten Daşdemir, “Üç farklı modelde makine yatırımı yaptık. Gelen makinelerin ikisi 35, dördü 55 ve dördü de 75 ton sınıfından oluşuyor. Aralık ayının sonlarına doğru da 12 makine daha teslim alacağız” dedi. 2017 yılının hareketli bir yıl olacağını ifade eden Daşdemir, 2017 yılı için şimdiden 100 adetlik bir siparişin onayını verdiklerini de kaydetti. Mümkün olduğu kadar geniş bir stokla müşterilerine hizmet vermeye çalıştıklarını dile getiren Daşdemir, “Bugün teslim adlığımız bu 10 adet makinenin tamamı satıldı ve bir kısmı direk müşterilerimizin şantiyesine gönderildi. Makinelerden dördü Cezayir, ikisi Azerbaycan, üçü İzmir’de devam eden Star Rafineri’ye teslim edildi. Biri de 3. Havalimanı inşaatına gönderilecek” dedi. Sadece Türkiye’den değil çevre ülkelerden de yoğun bir taleple karşılaştıklarını belirten Daşdemir, “Bildiğiniz gibi sadece Türkiye değil, Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan ve Gürcistan’da da satış ve servis organizasyonunu Makser Vinç ile birlikte üstlendik. Bu ülkelerden de gelen yoğun talebi karşılamak için yatırımlarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Endüstri Projelerinde Tercih Ediliyor

Son dönemde Türkiye’de özellikle endüstriyel projelerin sayısında artış olduğunu ifade eden Zeki Daşdemir, “Makinelerimiz özellikle bu endüstriyel projelerde, rafineri inşaatlarında ve büyük altyapı projelerinde çok kullanılıyor. Yakın dönemde başlayacak olan Çanakkale Köprüsü Projesi için görüşmelerimiz sürüyor. Aynı şekilde Kuzey Anadolu Otoyolu Projesi için de talep alıyoruz” dedi. 3. Havalimanı inşaatında 35 tonluk vinçlerinin çalışıyor olmasından dolayı mutluluk duyduklarını da hatırlatan Daşdemir, “Proje için 35 tonluk olan makinemiz, uzun süren teknik bir kontrolden geçti. Bu kontrolün sonucunda da çalışabilir onayı aldı. Projenin çelik konstrüksiyon inşaatında kullanılıyor olacak” dedi.

Makineler Çeşitleniyor

2016 yılında beklentilerini çok yükseltmemiş olmalarına rağmen hedeflerinin üzerinde bir taleple karşılaşmış olduklarını dile getiren Daşdemir, “2016 yılı, sektörel olarak değerlendirdiğimizde durgun bir yıl olduğunu söyleyebiliriz. Ancak yine de beklentilerimizin üzerinde bir yıl yaşadık. 2017 yılı ise daha da hareketli bir yıl olacak. Zaten bu nedenle şimdiden 100 adetlik bir makine siparişi gerçekleştirdik” dedi. Türkiye’nin yanı sıra özellikle sorumlu oldukları komşu ülkelerde, pazar paylarını arttıracaklarını sözlerine ekleyen Daşdemir, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “2017 yılı için sadece arazi tipi değil, kamyon ve yol tipi vinç modellerini de getiriyor olacağız. Şu ana kadar sürekli olarak arazi tipi vinçlerin satışına yoğunlaştık ancak farklı modellere yönelik talepler almaya başlayınca, makinelerimizi çeşitlendirme kararı aldık.”

Zamanında Servis Hizmeti

Gerçekleştirilen yeni yatırım ile ilgili konuşan Makser Vinç Genel Müdürü Mustafa Tam, makine sayısının artması ile birlikte satış sonrası servis konusunda da yatırım gerçekleştireceklerini ifade etti. Özellikle yedek parça stokunun çok önemli olduğuna dikkat çeken Tam, “Uzun yıllardır saha tecrübemizin olmasından dolayı makinenin en çok ihtiyaç duyduğu parçaların geniş stokuna sahibiz. Zaten kritik bir stok seviyesi belirlemiş bulunuyoruz ve hiçbir zaman bu seviyenin altına düşmüyoruz” dedi. Satışını yaptıkları makinelerin şantiyelerde öncelikli işlerde kullanıldığını ve arıza durumlarının hemen çözülmesi gerektiğini dile getiren Tam, “Bizim makinemizin arızadan dolayı yatması, projenin aksamasına ve firmanın da hem zaman hem da mali kaybına sebep olacaktır. Bunun yaşanmaması için tecrübeli ekibimizle çok hızlı bir şekilde sahaya ulaşıp gerekli müdahaleyi yapıyoruz” dedi.

Yurtdışı Tecrübesi

Vinç sektöründe 15 yılı aşkın bir süredir servis hizmeti verdiklerini hatırlatan Mustafa Tam, bu güne kadar yurtdışında da birçok projede yer aldıklarını hatırlattı. Hizmet verdikleri firmaların bazılarının yurtdışında projeleri olduğuna değinen Tam, “Yıllardır elde ettiğimiz tecrübe sayesinde, özellikle yurtdışı projelerinde nasıl hareket edilmesi gerektiğini biliyoruz. Günümüze kadar olan süreçte herhangi bir sorun yaşamadık. Servisin sorunsuz bir şekilde verilebilmesinin en temel bileşeni ise karşılıklı iletişim sağlamak. Her şeyden önce oluşan sorunu merkez ofisimizden çözmeye çalışıyoruz. Gerektiğinde de en kısa sürede sahaya gidiyoruz” dedi.

Kaynak: http://makina-market.com.tr/cpt/detay/11397/talep-artiyor-yatirimlar-suruyor